Laba māja ne vienmēr ir pils...

Arhitektūras un plānojuma risinājumi

Pirmais ar ko jāsāk jebkura celtniecība, arī ekonomiskā, ir arhitektūras un plānojuma izstrāde. Vēl pirms projekts parādās uz papīra, ieteicams to vispārīgās līnijās izveidot galvā. Mūsuprāt, visracionālākā no finansiālā skatpunkta un pietiekami komfortabla ir māja ar pilnvērtīgu pirmo stāvu un mansardu, kura sienas vienlaikus ir arī jumts. Labs papildinājums var būt arī cokola stāvs ar nelielu augstumu tehniskajām telpām. Šajā gadījumā visracionālāk ir izmantot pamatu sienas. Īpaši izdevīgi tas ir zemes gabaliem ar mālainu grunti, jo tik un tā nepieciešams pamatus ielikt zemāk par sasalšanas dziļumu (Latvijā tas ir 1,2 m).

Mājas telpu skaitu parasti nosaka ģimenes sastāvs. Nepieciešams pa vienai 12 – 18 m² lielai istabai katram mājas iedzīvotājam, viena kopīgā istaba 20 – 30 m², pa vienam sanitārajam mezglam katrā stāvā, priekštelpa, kurtuve un palīgtelpa. Garāžu neiesakām izbūvēt mājā, jo tiek uzskatīts, ka strauja temperatūras maiņa nelabvēlīgi iedarbojas uz mašīnu, tādēļ tai pietiek ar nojumi.

Dzīvojamās telpās optimālais griestu augstums ir 2,5 – 2,8 m. Ir saprotama daudzo cilvēku vēlme izrauties no sērijveida dzīvokļu šaurības un ierīkot sev griestus trīs metru augstumā, bet jāmaksā būs gan par to izbūvēšanu, gan par katru lieko kubikmetru, apkurinot māju. Turklāt nelielas istabas ar pārāk augstiem griestiem izskatās pēc akas, un dzīvot tādā telpā, mūsuprāt, nav patīkami.

Ekonomiskai mājai nevajadzētu būt ar sarežģītu arhitektūru. Vislētāk uzbūvējamā un energoefektīvākā ekspluatācijas laikā ir kvadrātveida māja ar divslīpju jumtu, ar vienām ieejas durvīm un vienu logu gaismai. Viss pārējais ir sadārdzinājums. Protams, tas ir joks. Pat praktiskas mājas izskatam harmoniski jāapvieno vienkāršība un skaistums, kuru grūti panākt bez dažiem arhitektoniskiem papildinājumiem. Izvēloties dažādus arhitektūras elementus, Jums jāatceras, ka jebkurš lieks logs vai lieks balkons, no vienas puses, Jums liks atvērt maku, no otras puses, bez tiem Jūsu māja izskatīsies pārāk primitīva.

Apskatīsim dažus arhitektūras un plānojuma elementus, kas var sadārdzināt mājas celtniecību.

1. Izvirzījumi un padziļinājumi ēku ārsienās.

2. Pārāk slīps vai pārāk stāvs jumts. Optimālais slīpuma leņķis ir 35 – 45 grādi.

3. Lēzens jumts, īpaši lēzens jumts ar iekšējo noteku.

4. Lieli stikloti laukumi (bez celtniecības sadārdzinājuma jāņem vērā papildu apkures izmaksas lielā siltumzuduma dēļ).

5. Stikla vitrīnas, vasaras dārzi, kupoli un citas stikla konstrukcijas, kas neietilpst kategorijā logi.

6. Nevajadzīgi balkoni, lodžijas, terases.

7. Pagrabs, īpaši, ja ir augsts gruntsūdens līmenis. (Cokola stāvs nesadārdzina mājas kopējās izmaksas, taču augsti gruntsūdeņi arī tam rada papildu izmaksas.)

8. Izkliedētas telpas, kurām nepieciešami ventilācijas un dūmu horizintālie izvadi, tādējādi radot nepieciešamību pēc neskaitāmām caurulēm, kaut gan vajadzētu iztikt tikai vienai caurulei.

9. Tas pats attiecas uz kanalizācijas un ūdensvadu stāvvadiem. Ieteicams sanitāros mezglus, vannas, mazgātavas, veļas mašīnas un trauku mazgājamās mašīnas novietot kompakti pa vertikāli un horizontāli, tādējādi ekonomējot uz santehniskajām komunikācijām.

10. Ja attālums starp nesošajām sienām ir lielāks par 5 m, izmantojot koka pārsegumu, un par 6 m, izmantojot dzelzsbetonu.

11. Dažādas liektas līnijas un neregulāri stūri (arkas, pusapļa vai daudzstūru ekeri, noapaļoti jumta logi u.c.).

12. Dažādi dekoratīvie elementi, tādi kā karnīzes, apmales, līstes u.tml.

Turklāt ir vērts pieminēt sakarību starp kopējo mājas izmaksu un mājas izmaksu uz vienu laukuma vienību (lielums, ar kuru bieži operē bankas un nekustamā īpašuma pārdevēji). Citiem vārdiem, jo lielāka māja, jo mazāka viena kvadrātmetra izmaksa. Gan vienstāva, gan divstāvu, gan trīsstāvu mājai ir vienāds jumts un vienādi pamati. Aplūkojot cenu salīdzinājuma tabulu, kurā atspoguļotas aptuvenas izmaksas dažādiem mājas elementiem, kļūst skaidrs, ka runa ir par pietiekami lielām naudas summām. Arī pieaugot mājas horizontālajam izmēram, tādu dārgu elementu kā trepes, caurules, sanitārie mezgli, komunikāciju stāvvadi, apkures katli, elektrības paneļi, signalizācija u.c. izmaksas nemainās. Rezultātā kvadrātmetra izmaksas samazinās, pieaugot gan mājas horizontālajam, gan vertikālajam izmēram. Tāpēc, ja vēlaties zemākas kvadrātmetra izmaksas, būvējiet lielāku māju, tomēr jāņem vērā, ka daudzi samērā lēti kvadrātmetri arī maksā naudu.