Nesošās mūra sienas

Galvenie tehniskie raksturojumi ārējām mūra nesošajām sienām:

 1. Nestspēja

 2. Siltumvadītspēja (vai reversais koeficients siltumpārejas pretestībai)

 3. Siltuma inerce

 4. Ugunsdrošība

 5. Būvniecības darbu tehnoloģijas

 6. Komunikāciju izvietošanas iespējas

 7. Salizturība

 8. Skaņas izolācija

Materiāli un tehnoloģijas, kas tradicionāli tiek izmantoti Latvijā:

 1. Ķieģelis

 2. Putupolistirola paliekošie veidņi

 3. Šūnbetona bloki (Aeroc, Ytong)

 4. Dobtie māla bloki (Keraterm)

 5. Keramzītbetona bloki (Fibo, Kollebeton)

Neliels pārskats par minēto materiālu tehniskajām īpašībām.

Ķieģelis

Ķieģeļus, kurus izmanto sienu mūrēšanai, izgatavo no māla vai kvarca smiltīm un kaļķa. Māla ķieģeļi ir sarkani, silikāta ķieģeļi - balti. Gan šie, gan citi ķieģeļi iedalās dažādās kategorijās un apakškategorijās, veidos un paveidos, tomēr tiem visiem piemīt līdzīgas īpašības un tie nav pārāk piemēroti mazstāvu būvniecībai. Ķieģelis ir pietiekami blīvs un izturīgs materiāls, tam piemīt augsta nestspēja, bet tieši tādēļ tam ir salīdzinoši augsta siltumvadītspēja. Tādējādi ķieģeļu sienas ir ar lielu izturības rezervi, bet daudz aukstākas nekā līdzvērtīgas no vieglajiem blokiem. Tomēr tiem, kas ļoti vēlas ķieģeļu mājas izskatu, iesakām izmantot ķieģeļu vai ķieģeļu imitācijas plāksnes.

Putupolistirola paliekošie veidņi

Putupolistirola paliekošie veidņi
Tie ir dobti bloki no putupolistirola, kurus pēc uzstādīšanas stiegro un piepilda ar betonu. Galvenais to trūkums mūsu skatījumā ir tas, ka veidojas pilnīga dzīvojamo telpu hermetizācija. Divas kārtas polistirola iepako Jūsu māju līdzīgi kā celofāna maisiņš. Lai risinātu šo problēmu, būs jāierīko sarežģīta un dārga ventilācijas sistēma. Visam tam jēga it tikai tad, ja tas patiešām ir lētāk par visām citām iespējām (bet tā tas nav) un ja Jums nerada psiholoģisku diskomfortu dzīve „celofāna iepakojumā”.



Šūnbetona bloki

Šūnbetona bloki

(Neiedziļinoties tehniskajos sīkumos, vienkāršības labad sauksim tos par gāzbetona blokiem). Runa nav par visiem gāzbetona blokiem ( tiem mēdz būt dažāda struktūra, blīvums un izmērs), bet par Aeroc un Ytong produkciju, kas paredzēta ārsienām. Galvenā šo materiālu vērtība, un acīmredzot mārketinga veidošanas paņēmiens, ir iespēja uzbūvēt ārsienas bez papildu siltināšanas. Protams, pēc siltumpārejas pretestības rādītāja šie bloki atbilst Latvijas būvniecības normatīviem, bet tas panākts, radot daudzus citus trūkumus.

Lai sasniegtu siltumrādītāju normatīvus, materiāls sanāk pārāk irdens un neizturīgs. Īpatnējais bloka svars ir tikai 300 kg/m³ (vairāk nekā trīs reižu vieglāks par ūdeni). Parastu naglu tādā blokā var iedzīt ar kailām rokām bez āmura palīdzības. Materiāla izturības pietiek tikai tiem sienu posmiem, kur nav liels durvju skaits un nav tiešu slodzes punktu, piemēram, no sijām vai piekarināmām konstrukcijām. Ja šādi slodzes punkti veidojas, papildu jāizmanto citi vairāk izturīgi un tādējādi „aukstāki” materiāli, kas neizbēgami radīs aukstumtiltus.

Cits materiāla trūkums – mitruma uzsūkšana. Efektīva sienu aizsardzība no samirkšanas celtniecības laikā, neizmantojot ekstra neordinārus, tātad ekstra dārgus paņēmienus, nav iespējama. Tās momentā samirks no niecīgākā lietus līdz pat brīdim, kamēr māja nebūs zem jumta. Īpaši apdraudētas ir bloku rindas, kas atrodas uz pirmā stāva grīdas vai pārseguma. Peļķes, kas uz tiem izveidojas, samitrina sienas viscaur, bet izžūšana notiek ļoti lēni. Augšējā samirkušo sienu daļa ir noslēgta ar nākamo bloku rindu un citām konstrukcijām, un tādējādi visam mitrumam ir jāizkļūst caur sānu virsmām. Tas ir ilgs process, kas aizņem gadu un vairāk, turklāt gada drēgnajā un aukstajā laikā jābūt pieslēgtai apkurei. Bet līdz tam laikam jāsamierinās ar paaugstinātu mitrumu, atlupušām tapetēm, uzbriedušu krāsu un pārējām nepatikšanām. Ārpusē no nevienmērīgā mitruma izdalīšanās izspiežas cauri šuvju zīmējums un veidojas plaisas. Tādēļ šī materiāla izmantošanu ārsienām, īpaši bez papildu siltinājuma, mēs neiesakām.

Dobtie māla bloki (Keraterm)

Dobtie māla bloki


Tuvs radinieks māla ķieģeļiem. Mūsu skatījumā tie ir ideāli piemēroti nesošajām ārsienām. Tiem, tāpat kā šūnainā betona blokiem, nav nepieciešams papildu siltinājums, tomēr, veicot reālu projektu, diez vai tas īstenojams aukstumtiltu rašanās dēļ. Tam piemīt pietiekama nestspēja un tas vāji uzsūc mitrumu. Trūkums ir paaugstināts trauslums, sarežģītie būvēšanas darbi un apgrūtinātā komunikāciju izvietošana. Bloku dobtās struktūras dēļ ir sarežģīti veikt arī interjera detaļu nostiprināšanu.



Keramzīta bloki

Keramzīta bloki

(Vairāk pazīstami kā Fibo un Kollebeton produkti). Materiāls ir pietiekami izturīgs, vāji uzsūc mitrumu, viegli būvējams, tam piemīt labi siltumvadības rādītāji. Labi izstrādātas tehnoloģijas, pārdošanā ir pieejamas atbilstošas pārsedzes un speciālā armatūra. Celtniecības normu un nosacījumu izpildei ir nepieciešama siltumizolācija. Mūsuprāt, šis materiāls ir piemērotākais mazstāvu būvēm Latvijā.



Svarīgākie apskatīto materiālu tehniskie rādītāji:

Nosaukums

Bloka izmēri

(mm)

Spiedes izturība

(N/mm²)

Īpatnējais svars

(kg/m³)

Mitruma uzsūkšana

(%)

Siltuma caurlaidības koeficients

(W/m²k)

Keraterm 44

440x245x238

12,5

800

20

0,13

Aeroc Eco Term Plus 375

375x600x200

1,8

300

100

0,10

Fibo 3  250

250x490x185

3,0

700

30

0,20

Kieģelis М 200

(pilnķieģelis)

120x250x 65

20,0

1800

15