Vispārīgie jautājumi
Šajā sadaļā celtniecības jautājumi būs apskatīti no ekonomiskā aspekta. Mūsu pieredze individuālajā būvniecībā liecina, ka ļoti bieži, pieņemot lēmumu par mājas celtniecību, cilvēkiem grūti saredzēt procesa rezultātu, bet izpratni par būvniecības izmaksām bieži ietekmē reklāmas saukļi, piemēram: „Māja līdz atslēgām tikai par 400 eiro kvadrātmetrā!”. Nevar apgalvot, ka tas nav iespējams, tomēr bez konkrēta projekta izskatīšanas šāds apgalvojums būs tikai reklāmas sauklis. Ja ir iespējams uzbūvēt māju par tādu naudu, tad vispirms ir jānoskaidro, kas tā būs par māju un vai Jūs sev tādu gribēsiet.
Jebkuras mājas celtniecība sākas ar apbūves gabala iegādi. Lai nerastos neparedzētas problēmas, iesakām rūpīgi izvērtēt potenciālā zemesgabala atbilstību Jūsu vēlmēm. Nepietiek ar vietas un cenas izvērtēšanu. Liela nozīme ir grunts sastāvam, tā piemērotībai celtniecībai, gāzes pievilkšanas iespējām, pievedceļa izmaksām, dažādiem apgrūtinājumiem, piemērām, uz zemesgabala atrodas lieli koki, kurus nedrīkst nocirst, un daudziem citiem aspektiem.
Nākamais solis, kas var radīt sarežģījumus – projektēšana. Mēs bieži sastopamies ar situāciju, kad uzprojektētā māja neatbilst līdzekļiem, kas paredzēti tās celtniecībai. Ierodoties pie arhitekta, tikai daži klienti saka: „Man ir tik un tik naudas, uztaisiet man tādu projektu, lai man pietiktu naudas visam, arī vārtiņu atslēgām”. Arhitekts tad godīgi atbildētu, ka nav iespējams aprēķināt tāmi vēl neeksistējošam projektam. Rezultātā arhitekts, uzsākot projektēšanu, ņem vērā vēlamo mājas platību un griestu augstumu, ģimenes sastāvu, telpu daudzumu un daudz ko citu, bet nepievērš uzmanību pašam galvenajam – naudai. Turklāt arhitekts, būdams radošs cilvēks, par svarīgāko izvirza estētiskos kritērijus un oriģinalitāti, viņa mājai nepieciešams iepriecināt apkārtējos. Diemžēl viss skaistais un oriģinālais ir arī dārgs. Pasūtītājs ir saņēmis skaistas, funkcionālas, ērtas mājas projektu, bet... domātu miljonāram. Kad celtnieki izveido tāmi, izrādās, ka uzcelt tādu māju par pasūtītāja paredzēto budžetu nav iespējams. Kaut gan arī tāme pati par sevi jau ir rezultāts, kas var likt apstāties un aizdomāties. Sliktāk ir tad, kad tās vietā ir pārliecība par tiem pašiem 400 eiro kvadrātmetrā un celtniecība ir sākusies. Kas notiek pēc tam, visiem ir zināms.
Lai līdzekļu nepietiekamība nekļūtu par iemeslu celtniecības pārtraukšanai, centīsimies noskaidrot, ko var darīt jau projektēšanas stadijā, lai samazinātu izmaksas gatavajam produktam, tas ir, mājai. Ir skaidrs, ka iespēju ieklāt nedaudz plānāku starpstāvu pārsegumu vai nedaudz samazināt siltinājuma slāni labāk neizskatīt. Viss ir jādara, precīzi ievērojot būvniecības normatīvus, un pārvērst topošo māju par šķūni nevajag. Turklāt noteikti nevajag izgudrot velosipēdu no jauna. Nekādus revolucionārus vai jaunmodīgus risinājumus. Cilvēki, kas orientējas būvniecībā, redzēs, ka neko īpašu mēs nepiedāvājam, tieši otrādi - no „īpašā” iesakām atteikties. Lai pārbaudītu mājas kvalitāti, nevar veikt pārbaudes braucienu kā mašīnām, un to nevar apmainīt pret jaunu neveiksmes gadījumā (vismaz grūti to izdarīt ātri). Tāpēc labāk būvējiet tradicionāli. Individuālā būvniecība neprasa nekādas supermūsdienīgas tehnoloģijas, laba tehnoloģija ir tāda, kas pārbaudīta vairākos gadu desmitos.
Kopsavilkumā formulēsim to, ko mēs vēlamies panākt: mājai jābūt samērā lētai, ar mierīgu, neuzkrītošu arhitektūru, maksimāli funkcionālai un praktiskai, bez greznības un pārmērībām, uzbūvētai no tradicionāliem un Latvijā sevi labi pierādījušiem materiāliem.
Turpmāk apskatīsim dažus būvniecības un projektēšanas aspektus, akcentus liekot uz procesa ekonomēšanu.